Koristi li nam zahvalnost?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Način na koji gledamo na stvari u velikoj mjeri određuje način na koji ćemo živjeti život. Ukoliko na polovicu čaše vode gledamo kao na napola punu, biti ćemo zahvalniji na tome što imamo, ukoliko gledamo na nju kao na napola praznu, koncentrirani smo na nedostatke. Nijedan pogled na polovicu čaše vode nije pogrešan, jer čaša nije niti puna niti prazna, no način na koji gledamo na nju odrediti će naše emocije i ponašanje.

Uzmimo za primjer našu osobnu životnu situaciju – posjedujemo li stambeni prostor, prijevozno sredstvo, imamo li dovoljno hrane i vode? Jesmo li u skladnom braku? Kakav nam je posao? Živimo li bez svakodnevnih opasnosti? Kakvo je naše zdravlje? Posjedujemo li odjeću i obuću? Što imamo i što nam nedostaje – na ćemu smo zahvalni? Mnoge će iznenaditi da brojne od stvari koje većina ljudi u našem društvu ima (hrana, voda, sigurnosti, smještaj, zdravstveno osiguranje) najvećem broju današnjih stanovnika na Zemlji nedostaje, a u cijeloj povijesti čovječanstva svakodnevna hrana i pitka voda bile su rijetkost, te su ljudi svakodnevno obolijevali od onečišćene vode, da ne spominjemo “luksuze” poput stalnog smještaja, prijevoznog sredstva i manjka svakodnevnih životnih opasnosti. Bez obzira na sve te činjenice, u našem društvu svagdje se čuje prigovaranje i negativnosti, a rijetka je i najmanja zahvalnost za ono što imamo.

Koristi li nam zahvalnost? Osobe koje pokazuju zahvalnost za dobre stvari koje imaju su boljeg psihičkog i fizičkog zdravlja, dulje žive, bolje se nose sa stresom, višeg su samopoštovanja, manje pasivne i zadovoljnije sa životom. Ne samo to, osobe koje su zahvalnije su sposobnije i poboljšati vlastitu situaciju i omogućiti si više stvari  na kojima mogu biti zahvalni, dok su negativne osobe manje sposobne poboljšati vlastito stanje, te je često većina njihovih aktivnosti svedena na stalno prigovaranje bez ikakvih pokušaja da se problemi riješe, mogli bismo reći da su i nerazumno ovisni o negativnosti. Dakle, osim emocionalne koristi, zahvalost ima i praktičnu korist, ohrabruje nas i osnažuje.

Biti pozitivan i zahvalan ne znači da na život trebamo gledati iskrivljeno – i negativne emocije su bitne i vrlo korisne, no za negativnost kao i za pozitivnost postoji vrijeme i mjesto. Možete li iznenaditi samog sebe i nabrojati 4 stvari na kojima ste zahvalni? Probajte, koristiti će Vam.

 

Europski projekt “Socijalizacija hrvatskih branitelja i njihov povratak u društvo”

 

Za više informacija obratite nam se na tel. br. 047/613-095 ili putem kontakt forme